Збираємось в багатоденний похід. Частина 1 – Ночівля

Якщо ви правильно та адекватно спланували маршрут, то одноденний похід, в принципі, пробачить вам помилки навіть середньої важкості у спорядженні. Адже натерту через незручне взуття за одноденну мандрівку ногу можна залікувати вже дома, згорілий ніс або передпліччя приємніше терпіти під кондиціонером в квартирі, та й походити на одному сніданку аж до вечора неприємно, але некритично. Однак, якщо ви збираєтеся в багатоденний похід, то навіть неприємні дрібнички мають властивість накопичуватися і, зрештою, ставати причиною зриву планів (що особливо неприємно, коли це був довгоочікуваний похід у заплановану відпустку). Тому дуже важливо не прогадати зі спорядженням. Спочатку це мала бути одна велика стаття “Спорядження для багатоденного походу”, але виявилося, мені таки є що сказати і цього матеріалу багато як на одну статтю. Тому перша серія буде присвячена такому важливому питанню як ночівля.

Ця стаття жодним чином не є якимось догматом, якого треба дотримуватися побуквенно, а всього лиш моє бачення стосовно певних пунктів спорядження для початківців. Це бачення може послужити опорною точкою, від якої ви вибудуєте власний список. Отож, буду класифікувати спорядження з огляду на критичність (обов’язкове, необов’язкове, на ваш розсуд) та “можливість зекономити” (взяти китайське замість такого ж китайського, але з фірмовою лейбою).

Намет (обов’язкове, економити не слід).

Ринок турспорядження зараз презентує намети всіх розмірів, форм-факторів, вмістимостей, способів збирання та іншого, тому доволі легко загубитися у тому, що пропонують онлайнові та офлайнові магазини. Про сам намет можна написати статей 10, але я виділю напевно основні питання:

1. Вага має значення. Тому, по-перше, не купуйте намет “з запасом” по місцю (якщо вас, як правило, ходить двоє – беріть двомісний, без розрахунку (а якщо), його на екстремальну ситуацію може вистачити і на трьох, але тримісний намет важить значно більше ніж двомісний). Верхня межа ваги для двомісного намету – 3.5-3.7 кг. Все що важче – призначене для кемпінгу, а не для носіння на горбі.

2. Як і з дуже багатьма іншими речами – нижня межа ціни для категорії “якісний намет” існує. Не ведіться на дешеві намети з АТБ, Епіцентру, та інших магазинів – якщо це буде ваш перший досвід з наметом, ви будете думати, наскільки це все погано. Нормальна нижня межа ціни намету – 110-120 доларів. Є перевірені роками класичні марки і фірми типу Fjord Nansen Sierra, Terra Incognita Alfa, Trimm Comet, відносно недавній український бренд Turbat Borzhava, які за цю ціну пропонують хорошу якість, непогану вагу. Мій Fjord Nansen Andy 2 живе і експлуатується вже добрі 15 років (тільки минулого року в деяких походах де критична була вага, я почав заміняти його на намет китайського бренду, однак його рекламувати не буду, тому що у нього специфічна конструкція і новачку він не дуже підійде). Пам’ятайте, що бренд в деяких справах – це не погоня за іменем, а проста гарантія того, що ви не купите кота в мішку навіть за доволі низьку ціну.

3. Допоки ви не розбираєтеся в темі наметів на достатньому рівні та не маєте досвіду, до пункту 2 додайте ще правило, що намет має бути двошаровим. Легкохідство зі спальними системами, одношаровими наметами і тентами – це цікаво і своєрідно, але якщо ви початківець і не хочете вникати – віддавайте перевагу двошаровому намету, оскільки він хоч і є важчим, ночівля в ньому є більш універсальним варіантом. Всі моделі, про які я писав вище, якраз і належать до двошарових. Крім того, двошаровий намет – це ще і тамбур, а тамбур – це можливість тримати свій рюкзак ніби і поза спальним відділенням, але все одно під накриттям, як і деякі інші речі. Хочеться додати, що два тамбури завжди краще ніж один, але це вже на любителя, і для початківця не є чимось принциповим.

4. Конструкція дуг та їх матеріал, як і матеріал намету – не є принциповим, якщо ви берете хороший намет відомого виробника, але ходите в походи для початківців. Так, деякі намети легші за рахунок використання не повноцінних двох дуг, а комбінації дуг та перекладин, так, дюралюмінієві дуги міцніші за вуглепластикові, однак це нюанси, які скоріше мають цікавити бувалих туристів. Для вас скоріше має стати правилом для початкових походів не ставити місце ночівлі на лютому простогоні, гребенях хребта та в інших місцях, де ваш намет буде випробовуватися на міцність вітром, штормовим доще, тощо. Українські Карпати – невисокі гори, і знайти комфортне місце для ночівлі не є великою проблемою. Ночівля на гребені хребта, на вершині чи взимку – це не для початківців. Почніть із простішого, решта прийде з досвідом.

5. Якщо матеріал дна намету той же, що і матеріал стінок – докупіть футпринт (додаткову підкладку під дно намету), оскільки проколоти його об гілку або камінь – справа важка, але не неймовірна, і це легко може статися випадково в найбільш непідходящий момент.

Спальний мішок (обов’язкове, не варто економити)

Основна задача спального мішка – теплоізоляція. Тут важливі дві речі – матеріал наповнювача і температура комфорту. Наповнення спальника – це або синтетичний наповнювач, або пух, або їх поєднання. Говорити можна багато, однак – якщо ви початківець, і не готові тратити час на догляд за спорядженням, допускаєте, що спальник може потрапити у вологе місце – краще візьміть синтетику. Так, синтетика при однакових з пухом температурних параметрах буде важчою і об’ємною, а на температури нижче нуля варто використовувати пух. Але синтетика не має проблем при намоканні, легше чиститься, та, при правильному підході, може навіть пратися в домашніх умовах без втрати теплоізоляційних властивостей. Тому для трисезонних походів раджу синтетику.

Температура комфорту – другий важливий параметр. Виробники вказують також температуру екстриму, однак це показник, при якому ви, теоретично, не мали б померти, переживши ніч у цьому спальнику. Температура комфорту – це середній показник температури, при якому ночівля буде не випробуванням, а рутиною. Окремим людям, (як наприклад мені) буде зажарко, але в такому випадку я просто використовую спальник як ковдру, окремим холоднувато в одній білизні (але це можна компенсувати термобілизною або додатковим одягом). Але загалом прийнятно. Плановану температуру комфорту рахуйте по температурі на вулиці вночі, ніяке “нахухаємо” в наметі особливо не працює.

Є також поділ на “кокон” та “конверт”, але “конверти”, в принципі, вже відходять в минуле, тому не потрібно розводити тут дискусію, беріть “кокон”.

Щодо цінових діапазонів, то ціни на хороші спальники починаються від 70 доларів. Для початківця (хоча я користуюся цим спальником вже більше 10 років) рекомендую лінійку фірми Trimm, зокрема я особисто користуюся Trimm Highlander.

Килимок (обов’язкове, економія залежить від особливостей вашого організму)

Килимок (або як його люблять називати в Україні, карімат (по назві бренду, як усі копіювальні пристрої у нас називають ксероксами) – це запорука того, що ви виспитеся нормально. Це річ, яка, в першу чергу, забезпечує теплоізоляцію знизу (спальник знизу фактично не діє, бо ви зминаєте його своєю вагою), в другу чергу – пом’якшує всі нерівності поверхні (а вони будуть, навіть якщо вам здається, що поверхня є ідеально рівною). Як і у випадку з наметами, тут можна поморочити голову з конструкціями, технологіями та іншими речами.

Дуже умовно (зараз знавці спорядження мене з’їдять), але я б розділив його на чотири категорії:
1. Класичні туристичні килимки із теплоізоляційного матеріалу. Скручуються в трубочку, в складеному вигляді займають багато місця, найдешевший варіант, ну і найменш теплоізолюючий.
2. Складані туристичні килимки. Складаються гармошечкою, мають трохи кращі ізоляційні властивості, важать приблизно стільки ж і займають стільки ж місця.
3. Надувні килимки. Найкомпактніші і найзручніші для складання, але потрібно потратити пару хвилин для того щоб накачати в них повітря, коли ви розкладаєтеся. Мають кращу теплоізоляцію і загалом зручніші, однак нестійкі до пошкоджень і можуть легко пробиватися.
4. Самонадувні килимки. Хороша теплоізоляція, легше розкладають, важче складаються, не такі компактні, як просто надувні, оскільки всередині містять ізоляційну піну, яка розпрямляється при розкладанні. Менш нестійкі до пошкоджень, але все одно можуть легко пробиватися на гілках та гострих каменях.

Як ви зрозуміли, основні параметри килимка – це його вага, розміри в складеному стані та R-value – відносний показник теплоізоляції. Вага – це те, що ви будете тащити на собі, і тут варіація невелика. А от розміри у складеному стані – це вже веселіше. Як правило, туристи кріплять великі килимки назовні, це зручно, тому що килимок всередині рюкзака займає багато місця. Але якщо ви лазите не дуже популярними маршрутами, або взагалі без маршрутів, то жереп або інші дерева можуть пошкодити ваш килимок, порвати, або ви можете його банально загубити. Взагалі, при подорожах жерепом бажано не кріпити назовні рюкзака нічого, і тут виграють надувні килимки. Щодо ізоляційних значень, то влітку будь-які із килимків підходять нормально, а під холодний сезон бажано брати щось із кращим R-value (ті ж надувні варіанти). Також, якщо ви не любите спати на твердому, варто все-таки брати надувний килимок, звичайний пінний килимок або складаний вам може бути незручним. Для себе наразі я зупинився на надувних NatureHike і після двох крайніх походів ночівля на ньому мене влаштовує.

Надувна подушка (необов’язкове, можна економити)

Річ, яка залежить уже від специфіки вашого організму. Вдома я сплю на великій твердій подушці, і в якийсь момент метод “підкласти якісь речі під голову” для мене в поході перестав працювати. Я просинався з диким головним болем в районі шиї і почував себе доволі дискомфортно. Невелика подушка з aliexpress – і ночівля для мене стала в рази комфортнішою. Водночас, знаю людей, які сплять на рівному, і їм цей аксесуар лишній.

Кемпінговий ліхтар (необов’язкове, можна економити)

Ліхтар в наметі, коли ви хочете ще трохи посидіти в ньому, або покопирсатися в речах при обмеженому світловому дні – це завжди хороший аксесуар, адже тримати ручний ліхтар не дуже зручно, а спрямований промінь від налобного ліхтарика не такий зручний, коли в наметі одночасно знаходяться дві особи. Розсіяне світло недорогого кемпінгового ліхтаря у формі лампи – це класний спосіб організувати додатковий комфорт. Єдине – слідкуйте за комахами при відкриванні намету з включеним ліхтарем, щоб ночівля не перетворилася на концерт мух і комарів.