Новачкам Спорядження

Спорядження для одноденного походу – очевидне і не дуже

Здавалося б, що може бути простішим в плані планування, ніж одноденний похід? Однак деякі пункти в списку спорядження можуть вас здивувати.

Увага! Цей список актуальний в походах Карпатами в період травень-вересень. Інші сезони вимагають серйознішого підходу і новачкам не варто починати з самостійних походів в цей період.

В цьому пості не буде однозначного списку по пунктах, однак деякі речі таки must have в одноденних походах. І ось список цього must have:

  1. Зручний рюкзак. На одноденний похід підійде будь-який зручний рюкзак об’ємом до 10-30 літрів. Бажано, щоб у рюкзака була вентильована спинка і хоча б якась жорсткість для того, щоб вміст рюкзака не впливав на зручність його переносу. Також, звертайте увагу, що рюкзаки китайського виробництва часто декларують об’єм, який, м’яко кажучи, різниться з реальністю. Так китайські підробки Deuter пишуть про 35 літрів, а рюкзак вміщає менше, ніж Osprey Flare з його “скромними” 24 літрами. Однак це принципова річ в першу чергу для походів взимку, де ви берете з собою теплі речі, на літо вам цілком вистачить і 10-12 літрів.
  2. Аптечка. Доволі індивідуальна річ, однак стандартний набір пластирів, бинтів, пов’язок, засобів дезінфекції, маленькі ножиці завжди мають бути при вас. Решта залежить від ваших вмінь надання першої медичної допомоги, повноцінна аптечка з турнікетами та кровоспинними ніколи не завадить, однак тільки у випадку, якщо ви вмієте користуватися нею. Щодо медичних препаратів – старайтесь мінімізувати їх кількість і брати тільки те, що необхідне індивідуально. Виняток, напевно, тільки знеболююче (я надаю перевагу ібупрофену) та засіб від діареї (лоперамід, ще жодного разу не знадобився, але раптом 🙂 ). Решта – на ваш розсуд.
  3. Карта і компас. На навігатори надійтеся, але про резервний варіант не забувайте. Всі основні регіони Українських Карпат прекрасно закартографовані, видання часто обновляються, а тому карта має стати невід’ємним елементом у поході. Щодо компаса, то маленька “крапелька” на китайському рюкзаку, китайських трекінгових палицях, на браслетику із паракорду, чи наборі виживальщика із аліекспресу – це не компас, і він вам скоріше нашкодить, ніж допоможе. Візьміть рідинний компас (найдешевший не беріть, у ньому доволі швидко з’являються бульбашки), або більший та надійніший повітряний. І навчіться користуватися цими елементами, позбавивши себе і рятувальників зайвого стресу. Дуже хороші відео по орієнтуванню за картою та компасом є на каналі “Капітан Дземброня”.
  4. Ліхтарик. Навіть якщо похід одноденний, ви не застраховані від того, що щось може піти не по плану. Тому завжди майте з собою налобний (тому що зручно мати вільними обидві руки) ліхтарик. Буде це брендовий ліхтарик, чи китайський (важливо, щоб він був з хорошим діодом, наприклад Cree), акумуляторний чи на батарейках – не так важливо, важливо те, щоб ви могли пройти декілька годин при непоганому освітленні.
  5. Сірники (запальничка) та сухий спирт або інший засіб для розпалювання вогню. Зрозуміло, що в одноденному поході рідко потрібно розпалювати вогонь, однак… однак дивіться попередній пункт. Важливо враховувати, що сірники мають бути герметично запаковані на випадок дощу (хоча б у поліетиленовий пакет, краще – зіплок), і варто мати з собою щось, що цими сірниками можна розпалити, адже доволі непросто знайти у лісі щось легкозаймисте після дощу.
  6. Павербанк. Причина, по якій ви маєте брати його з собою – та ж що і у попередніх двох випадках – “а що якщо…?” 🙂
  7. Ніж. Не тактичний для ультрарексів, без поєднання “паракорд-кресало-компас”. Просто ніж. Мультитул – теж піде, але хороші мультитули як правило важчі. Простий ніж в чохлі з пластиковою ручкою типу серії Morakniv Basic – ідеальне рішення. Ніж може знадобитися для того, щоб настругати опилків для розпалювання вогнища, для того щоб відкрити консерву, для того щоб зробити із вашої пластикової пляшки ємність для збору ягід. Ні, ви не будете відбиватися ним від ведмедя, або розділяти тушу щойно вбитого оленя на 10 день вашого блуду в горах. Будьте простішими.
  8. Взуття. Зручні черевики або кросівки, які ви вже “випробовували” в місті. Про взуття, як і про рюкзак можна прочитати купу матеріалів, однак я скажу так – у перший похід візьміть щось із вашого гардеробу, що має доволі жорстку підошву (щоб не відчувати кожен камінь стопою), що надійно кріпиться у вас на нозі (щоб ваші пальці не впиралися в носок), і не натирає. Цього достатньо. З часом ви зрозумієте, що саме вам підходить (деколи бренди середнього цінового діапазону ідеально лягають на вашу ногу, а дорожчі – ні), і зможете прикупити потрібне взуття.
  9. Шорти/Штани. Для початку я б радив ходити вам тільки в штанах. Коли ви зможете адекватно оцінювати по карті та інших ознаках майбутній маршрут, можна дозволити собі розкіш ходити в шортах. Однак для початківця – це захист від комах, плазунів, кусючих кущів, гілок що стирчать, високих трав, роси. Прості штани із цупкої тканини, що трохи тягнеться і не парить, будуть хорошим варіантом для походу.
  10. Верхній одяг. Це річ, яка дуже залежить від сезону та індивідуальних особливостей вашого організму, однак must-have навіть в жаркому літньому поході – легка вітронепродувна куртка з нейлону або поліестеру. Це та річ, на якій можна і зекономити – не обов’язково брати дорогі брендові куртки, на аліекспресі цілком можна знайти куртку, що згортається в маленький чохол за 7-10 доларів.
  11. Баф (пов’язка на голову). Універсальна річ – захист голови від сонця, захист вух від вітру, захист обличчя від поту з чола, інколи навіть маленький рушничок. В міжсезоння ця річ може ще й удосконалюватися варіантами із фрагментом флісу.
  12. Бальзам для губ та сонцезахисний крем. “Гори – сонце і вітер”, як співала колись Перкалаба. Обидва ці чинники можуть нормально так зіпсувати вам враження від походу тим, що ще тиждень після походу ви будете смішити оточуючих своїм облупленим червоним носом. Не нехтуйте засобами захисту від сонячного проміння у будь-який сезон.
  13. Вода. Півторалітрова пляшка на людину – хороший універсальний варіант, який в 99% випадків можна поповнити по маршруту, якщо вам цього замало. Є, звичайно, особливі випадки з маршрутами, де з водою дуже погано, однак це рідкість, особливо в початкових походах. Фляга – теж непоганий варіант, однак слідкуйте, щоб вона була легка.
  14. Їжа. Перекус в одноденному поході справа індивідуальна. Хтось любить бутерброди, хтось фітнес-батончики, а хтось не проти заточити цілу сублімовану страву. Я останнім часом віддаю перевагу батончикам та горішкам, однак це доволі індивідуальна річ. Головне – щоб ця їжа у вас була 🙂

Тепер щодо того, що необов’язково брати в гори, однак я або мої друзі часто це роблять.

  1. Склянка або чашка (бажано пластмасова/пластикова або з іншого легкого матеріалу). Набрати воду зі слабкого джерела, де тяжко використати пляшку, набрати ягід на привалі, щоб перекусити – невеличка ємність завжди буде в пригоді.
  2. Шльопанці/крокси. Якщо у вас в рюкзаку є лишнє місце – киньте їх туди. Найбільше блаженство після походу – опустити ноги в холодну річкову воду, після чого не вдягати черевики 🙂
  3. Термос (у міжсезоння). Теплий чай в момент, коли надворі 10 градусів тепла або менше – це блаженство. Як альтернативний варіант (коли йде багато людей) – пальник із балоном.
  4. Піддупник (сідачка). Хороша річ, щоб “не дивитися куди сідаєш”, особливо в холодну погоду. А крім того – гарний засіб для роздування вогню.
  5. Бахіли (гамаші), у міжсезоння. Ідеальна річ, яка страждає від болота та роси замість верхньої частини вашого взуття та нижньої частини ваших колін. Інколи я навіть використовую їх разом із шортами, коли виникає потреба захистити ноги.
  6. Трекінгові палиці. Спочатку з ними трохи незвично, а потім ваші коліна і гомілки скажуть вам “дякую”. Тут варто звернути увагу на те, що китайські палиці “Energia” та інші подібні дуже залежні від вашого поводження з ними (мені вони більше трьох походів не служили). Тому варто заплатити трохи більше (наприклад, за Fjord Nansen Gravel) – і отримати спокій в цьому плані на довгі роки.
  7. Сонячні окуляри. Я особисто не дуже люблю їх носити в горах, особливо там де сонячні ділянки чергуються з густим лісом, однак багато моїх супутників у походах вважають це незамінним атрибутом.

Список цей не є чимось універсальним та ідеальним, і багато речей в ньому будуть залежати від ваших побажань та особливостей (я свій виробляв не один рік). Однак, сподіваюсь, він дасть вам певну точку відправлення, з якої ви почнете будувати власний перелік спорядження для одноденного походу.