Одноденні походи Походи

На Горган-Явірницький з Яремче через полонину Явір

Маршрут на гору Горган-Явірницький, що є найвищою точкою хребта Явірник, є, напевно, одним із найлегших для добирання до місця старту і найкоротшим по довжині способом познайомитися зі справжніми Горганами. Коротшим, напевно, буде тільки стандартний маршрут на Хом’як зеленим маркуванням, однак щоб дістатися до точки старту, вам потрібно буде здолати ще пару десятків кілометрів від Яремче. Яремче – популярне місто-курорт, добирання до нього не складе проблеми як для туристів що подорожують власним автомобілем, так і для тих мандрівників, що використовують громадський транспорт. До горганських цикотів, жерепу та скель – лічені кілометри (подібний маршрут з цієї ж локації можна пройти на Синячку, але він дещо довший). Однак, слід зазначити, що через такі короткі відстані і доволі значні перепади висот, підйом на вершину не буде простим.

Горган Явірницький. Вигляд з полонини Явір

Тип маршруту: радіальний (доступні інші варіанти)

Довжина маршруту: 9 км в дві сторони (з Багровця), 12,5 км (від повороту на вольєри через Багровець)

Маркування: Від Яремче до полонини Явір - жовте, від розвилки над полониною Явір до вершини Горган- Явірницький - немає.

Перепад висот: 800 м

Нитка маршруту:

Точка старту маршруту багато в чому залежить від вашого бажання познущатися над автомобілем. За Яремчанським будинком культури з головної дороги слід звернути направо, і переїхавши через колію, поїхати ліворуч. Дорога тут нормальна, хоча ями та ширина вулиці не дадуть їхати швидко. Через 800 метрів виїжджаємо на перехрестя доріг – одна йде прямо, вздовж долини потоку Жонка, друга піднімається вправо вгору – до вольєрів. Тут – перше хороше місце, щоб залишити транспорт. При бажанні, можна їхати далі прямо. Тут в декількох точках дорога буде поганої якості – основний шлях забрало повінню в 2019 році. Тим не менше, через 500 метрів від повороту на вольєри ви доберетеся до лісництва, де є ще одна стоянка для автомобілів. Якщо ж вас не лякають доволі крутий підйом та спуск по не найкращій грунтовій дорозі – повертайте вліво та прямуйте через місток, вздовж долини потоку Багрівець. Дорога піднімається вгору, відкриваючи пейзажі однойменного присілку Багрівець, а потім різко спускається вниз до ще одного роздоріжжя. Узбіччя біля потоку на роздоріжжі – саме те місце, де остаточно варто залишити авто. До вершини Горгана Явірницького звідси всього лиш 4.5 км.

Однак, перед цим варто відвідати чудовий водоспадик Багрівець Малий, що знаходиться прямо біля місця вашої стоянки. Невеликий однокаскадний водоспад висотою 2 метри позначений на онлайн картах, і з дороги і для вас не буде проблеми знайти його.

Повертаємося до перехрестя, переходимо місток через потік і рушаємо вгору. Дорога прямує поміж будинків та дворів, потім заходить в ліс, і зробивши петлю та минувши ще одну галявину, на якій розташовано декілька будинків, остаточно пірнає в хащу. Якщо навіть вздовж будинків підйом був доволі відчутний, то тут він стає ще серйознішим – за два кілометри, що залишилися до полонини Явір, вам потрібно набрати 400 метрів висоти.

Початок підйому на полонину Явір

На середині цього підйому дорога повертає на невелику поляну та дещо виположується, однак ненадовго – попереду ще один хороший підйом. Тим не менше, плюс цього маршруту, що такі підйоми є досить короткими, і підніматися на них можна повільно і розважено – часом протягом дня на цьому маршруті ви майже не обмежені, оскільки він доволі короткий. Тим не менше, найкращі пейзажі з полонини Явір та вершини саме в першій половині дня, оскільки після обіду ви будете “ловити” контрсонце.

Безпосередньо перед полониною Явір стежка виположується, робить декілька невеликих підйомів та спусків і виводить вас у верхню точку поляни. Звідси відкривається прекрасний вид на хребет Явірник. Тут – хороше місце для того щоб перепочити, відновити сили, оскільки далі легше не буде =)

Полонина Явір

Маршрут проводить нас всією полониною вниз по стежці, заходить в ліс і після короткого підйому ми досягаємо розвилки – жовте маркування рушає ліворуч, райсштоком вздовж хребта, закільцьовуючись через полонину Вовча назад в Багрівець. Вправо йде немаркована стежка, що на полонині Туршукувата з’єднується з синім кільцевим маршрутом через Буковинку і Присліп до вольєрів. Нам же – прямо, вгору, де за 900 метрів відстані і 350 метрів вертикального підйому знаходиться вершина Горган-Явірницький.

Підйом на хребет Явірник

Весь хребет Явірник в районі його найвищої вершини – це гряда скель, що нависають в бік Яремче урвищем в кільканадцять метрів. Панорама на місто та на весь Надвірнянський район звідси просто прекрасна. Південно-західна частина хребта більш полога і складається із величезних брил, у проміжках між якими де-не-де проростають дерева. В цей бік з вершини відкриваються прекрасні пейзажі на Хом’як, Синяк та Малий Горган. Видно також Довбушанку та інші ближні вершини.

Вершина гори Горган-Явірницький
Скельне урвище з північно-східної сторони
Панорама з Явірника. Полонина Явір, та Яремче
Хом’як у хмарах. Вид з хребта Явірник
Масив Синяка та Довбушанки у хмарах. Справа – гора Синячка

Варіантів спуску із Явірника декілька – можна пройтися немаркованою стежкою (по суті скелями) в бік вершини Женець та спуститися до пол. Туршукувата, а звідти до вольєрів. Є також більш популярний варіант спуску в бік полонини Явірник (не плутати з полониною Явір), звідки можна “впасти” в долину потоку Женець та вийти між Татаровом і Микуличином, або спуститися до полонини Вовча. Хорошим варіантом є також спуститися до розвилки біля полонини Явір тим же шляхом, яким здійснювався підйом, і “закільцювати” маршрут через полонину Вовча по жовтому маркуванню. Найпростіший же варіант – спуститися шляхом підйому, який буде найкоротшим та приведе нас безпосередньо до місця виходу.

Маршрут на гору Горган-Явірницький – це короткий, але непростий похід, який залишить вам море вражень та емоцій.