Одноденні походи Походи

На гору Горган з урочища Яла

Підйом на гору Горган, що виділяється на пейзажах гір Осмолодської пущі вишкою на своїй вершині, настільки ж простий у навігації та короткий, наскільки серйозний по перепаду висот на крутизні цього підйому, адже середній нахил підйому тут складає більше ніж 25%. Тим не менше, це хороший спосіб “продихатися”, піднятися на безлюдну вершину і зробити це все, пройшовши тільки 2.4 км в один бік.

Тип маршруту: Радіальний

Довжина маршруту: 4.8 км (в дві сторони)

Маркування: синє

Перепад висот: 660 м

Нитка маршруту:

Вид на хребет Горган з вершини Горган. Зліва – схил Сивулі.

Синє маркування на вершину Горган висотою 1579 метрів веде вас від самої Осмолоди, однак майже до самої точки підйому можна дістатися автомобілем по грунтовій дорозі. По дорозі вершина час від часу вигулькує перед нами, потихеньку виростаючи із невеликого горбика до залісненої глиби, підйом на яку виглядає надто крутим для підйому. Тим не менше, в урочищі Яла після мостика через потік Бистрик, зліва розпочинається підйом на вершину.

Стежка (а точніше, до якогось моменту дорога) рівномірно і прямо йде вгору. І все. Описувати повороти тут неможливо, тому що їх просто немає. Підйом крутий і крутий постійно, єдина “поличка” зустрічається біля зігнилої залізної будки, яка, скоріше за все, раніше забезпечувала інфраструктуру вишки на вершині. Дорога по суті йде по гребеню відрогу, і приблизно через півтори кілометри виводить на край вирубки, що спускається вниз західним схилом хребта. Позитиву у вирубках шукати не приходиться, тому що стежка місцями захаращена відходами лісозаготівлі, однак в цьому місці із повністю залісненого хребта є шанс побачити пейзаж масиву Паренок, Ялової Кливи та інших горганських вершин.

Пейзаж із вирубки на схилі гори Горган. Із неприємним переднім планом.

З моменту виходу із вирубки далі в ліс, дорога змінюється на високогірну стежку, що піднімається ягідниками та мохами вгору. Схил крутизни не втрачає, однак через пару сотень метрів непроглядний карпатський ліс змінюється ознакою наближення до вершини – таким же непроглядним карпатським жерепом =)

Безпосередній підхід до вершини в жерепі йде уступами і місцями жереп починає скоріше допомагати, ніж заважати, адже можна допомагати собі руками. За декілька метрів до вершини жереп змінюється штучно насадженими (скоріше за все) смереками, що оточують територію довкола вишки. Інфраструктура довкола вишки повністю розгромлена, однак вишка поки що складає враження доволі міцної конструкції.

Вишка на вершині гори Горган

Версій щодо призначення вишки я чув декілька, однак я не перевіряв жоден із варіантів, тому на жодну істину ці версії не претендують. Це і приглушення західних радіостанцій в радянський період, і калібрування РЛС, і нагляд за газопроводом, що йде долиною річки Лімниця. Якщо хтось має пруфи та інформацію щодо істиного призначення вишки, буду радий почути.

Оскільки, як вже було сказано, вершина з усіх боків оточена штучно насадженими смерічками, для того щоб знайти місце під пейзаж, є два варіанти – підніматися на вишку (якщо немає страху висоти та іржавих споруд), або ходити довкола вершини та вишукувати місце для фотографії (що, в принципі виглядає нескладним заняттям, хоч і місць таких є доволі мало.

Для любителів першого варіанту втішною інформацією є те, що вишка виглядає доволі цілісно, тільки легенько поскрипуючи при сильних поривах вітру.

Щодо пейзажів, то на південь від вершини Горган тягнеться однойменний хребет, що завершується вершиною Кінець Горгану. (Варто сказати, що збоку хребет виглядає набагато рівнішим, тут же чітко вирізняються вершини та переходи між ними). На південному сході височіє хребет Сивулі, а на північному сході стоїть масивний Ігровець та Висока. А з півночі видно село Осмолода, гору Ялова Клива та Великий і Малий Канюсяки на задньому плані.

Спуск можна здійснити тим же маршрутом, або розпочати з цього хребта багатоденну мандрівку, що після вершини Кінець Горгану виведе вас на розвилку на старому кордоні, звідки можна продовжити рух старим кордоном через Буштул до Німецького Перевалу або до полонини Рущина та Сивуль. Важливо сказати, що води на хребті немає взагалі.

Вершина Горган біля Осмолоди – чудове місце для одноденного походу, що дає можливість роздивитися довколишні вершини в самому серці Центральних Горган.