Одноденні походи Походи

На гору Кукул із присілку Завоєла

Гора Кукул, а точніше полонини довкола неї – це чудове місце, щоб поспостерігати довколишні гори. При цьому більшість маршрутів в напрямку цієї вершини є видовищними та доступними в будь-яку пору року. Маршрут на гору Кукул із КПП Карпатського національного природного парку в присілку Ворохти Завоєла є, напевно, найкоротшим по часу та відстані. Тому в умовах обмеженого часу рекомендую саме цей маршрут.

Тип маршруту: Радіальний

Довжина маршруту: 9,6 км (в обидві сторони)

Маркування: Синє

Перепад висот: 600 м

Нитка маршруту:

Панорама Чорногірського хребта із пол. Закукул
Дорога до полонини Закукул із Завоєли

Маршрут розпочинається біля КПП та проходить 800 метрів вздовж дороги на Заросляк. До речі, проїзд через КПП, якщо вкажете, що йдете не на Говерлу і Несамовите, а саме на гору Кукул, станом на 2021 рік був безплатним, тому його нитку можна скоротити на автомобілі ще не цих 800 метрів.

Далі з дороги слід звернути вправо попри садибу, перейти потічок і почати підйом вгору. Наступні 2 кілометри будуть доволі крутим підйомом по старій дорозі. Маршрут чіткий, завалів немає.

Підйом завершується руїнами хатинки, після чого стежка повертає вправо і виположується, поступово набираючи висоту, а ліс міняється із переважно листяного на хвойний.

Стежка, по суті, починає обходити відріг, який завершується полониною Закукул і виходить на неї в нижній її точці приблизно через півтора кілометри від руїн хатинки.

Підйом з нижньої точки полонини до її центральної точки (хреста) тягнеться 500 метрів. В цій точці можна перепочити, та глянути на те, що відбувається довкола. Однак, перед цим варто зупинитися на середині підйому. Тут можна поспостерігати за Свидовецьким хребтом (якого не видно нагорі, оскільки його затуляє схил Кукула).

Вид на Говерлу (зліва), Петрос (в центрі) та Свидовецький масив (справа)

Із самого хребта відкривається чудовий вид на всі сторони. Якщо з полонини повернути обличчя в сторону колиби внизу, то справа наліво відкриється вид на краєчок Свидовця, Петрос, Говерлу та ланцюжок Чорногірського хребта аж до Попівана, Маришевську, Костричу, Запрутські Горгани, а через гущавину лісу можна роздивитися Хом’як та Синяк.

До вершини Кукула від полонини залишається ще близько семиста метрів, з якими можна справитися за 15-25 хвилин. Підйом триває по схилу полонини, після чого стежка заходить в ліс і виводить на гору Кукул. Сама вершина висотою 1542 м непримітна та знаходиться в оточенні лісу. З вершини вниз до полонини Кукул (не Закукул, це інша полонина!) спускається стежка, в кінці якої можна насолодитися повноцінними пейзажами Петроса, Свидовця та Горган. Тому можна витратити пару хвилин, щоб спуститися туди та зняти пару кадрів.

Вершина гори Кукул

З вершини можна маркованим шляхом пройти до Вороненки, Ворохти або Лазещини. Загалом, даний маршрут чудовий в будь-яку пору року – людей тут в десятки разів менше ніж на сусідньому маршруті на Говерлу. При цьому, пейзажі з полонини прекрасні, а дорога до неї доволі коротка. Тому навіть якщо у вас є в запасі півдня, можна піднятися сюди та насолодитися засніженою Чорногорою, полями крокусів та первоцвітів, золотою осінню з купою ягід або літнім синім небом в будь-який момент періоду весна-осінь.