Село Осмолода є відправним пунктом для багатьох маршрутів в Центральні та Західні Горгани. Тим не менше, розміщення горганських хребтів довкола села Осмолоди доволі специфічне, а тому найвищі вершини, як правило, знаходяться доволі далеко від самого села. Однією з найдоступніших в плані добирання, довжини маршруту та характеру підйому, є гора Грофа -при бажанні, підйом та спуск можна вкласти в один день. Розглянемо класичний варіант підйому на Грофу – через полонину Плісце.
Тип маршруту: Радіальний
Довжина маршруту: 20 км (в обидва боки, від ур. Трикутник, 16 км - від урочища Котелець)
Маркування: зелене (від Котельця до Плісця), червоне (від Плісця до Грофи)
Перепад висот: 960 м
Нитка маршруту:
Місце ночівлі: Полонина Плісце
Ситуація з водою в місці ночівлі: Хороше джерело, яке не пересихає
Ситуація з дровами на місці ночівлі: Сухостій доволі вичищений туристами, можливо прийдеться шукати трохи далі від притулку
Маршрут розпочинається з урочища Трикутник, де слід повернути направо, долиною ріки Молода. При бажанні, ще 2 км можна доїхати будь-якою легковою машиною, яка дісталася з Осмолоди до урочища Котелець, а точніше, до місця, де дорога перетинає міст через однойменну річку і розгалужується. Основна дорога веде далі, до Мшани, а вліво повертає трохи гірша грунтовка, яка веде нас вздовж Котельця. Тут є місце, щоб залишити машину.
Рушаємо дорогою вздовж Котельця. Стежка плавно починає набирати висоту (до слова, даний маршрут набирає висоту за принципом “чим далі, тим крутіше”) і рухається вздовж потоку. По мірі того, як долина потоку заходить між масиви Малого Канусяка та Коня Грофецького, вона крутішає. Після відгалуження стежки, що виводить нас на райсшток під Конем, підйом стає ще крутішим, а долина потоку вужчає. В 2000-х роках тут зійшла серйозна лавина і в один момент ця стежка була важкопрохідною, однак активісти “Карпатських стежок” відновили її. Врешті, через 6.5 стежка впирається у поворот праворуч на 90 градусів і починає набір схилом. Цей підйом – найкрутіше місце машруту, однак він доволі короткий – до полонини з долини потоку якихось 500 метрів.
Полонина Плісце відома в першу чергу своїм чудовим туристичним притулком, який особисто для мене був першою серйозною ластівкою у розумінні, наскільки спільнота карпатських туристів сильна і може творити дива, адже попри титанічні зусилля самих “Карпатських стежок”, прості “смертні” теж долучалися до виносу матеріалів. З тих пір активісти відновили багато притулків, однак Плісце залишається таким собі символом спільної роботи для спільної справи.
Однак, популярність має і зворотню сторону медалі – попри те, що притулок доволі просторий, у літні вихідні та на свята не варто розраховувати на гарантоване місце в ньому. Грофа є однією із найпопулярніших вершин осмолодських горган, а тому у “туристичні дні” тут аншлаг. Притулок – приємний бонус, однак мати з собою намет не завадить.
Сама полонина відкриває чудовий вид на центральні Горгани, де домінують дві вершини Канюсяків. Праворуч домінують Паренки.
Продовжуємо рух далі і в верхньому кінці полонини виходимо на перехрестя – наш підхідний маршрут стикається зі Східно-Карпатським туристичним шляхом (червоне маркування), який на цьому відрізку шляху проходить через Грофу, Паренки, Попадю та Коретвину. Ліворуч – на Паренки, нам же потрібно праворуч.
З місця розгалуження до вершини Грофи – менше кілометра крутого підйому, який на останніх метрах виположується.
З вершини, висотою 1748 метрів, відкриваються види на всі 360 градусів – Паренки, Попадя, Канусяки, Молода, Ігровець, Висока, масив Сивулі, Аршиця – все як на долоні.
На вершині знаходиться також декілька меморіальних дошок та велика пляма випаленого жерепу – сліди від блискавки, яка декілька років назад вбила туриста. Це нагадування про те, що в горах потрібно бути обережним.
Якщо бажаєте закільцювати машрут – можна зробити це, спустившись червоним маршрутом в протилежний бік від того, з якого ви прийшли – в бік сідла між Грофою та горою Кінь Грофецький.
Даний маршрут – прекрасний спосіб відкрити для себе світ Осмолодських Горган для людей, які тут ще не бували.